събота, 17 декември 2016 г.

ЗАЩО РОГОВИЦАТА СЕ НУЖДАЕ ОТ КИСЛОРОД?




Роговицата е прозрачният купол, който покрива оцветената част на окото. Тя е прозорецът, през който виждаме света. Роговицата е изключително важна, защото заедно с вътреочната леща пречупва и фокусира светлината, което е основна причина да можем да виждаме. Роговицата е "отговорна" за 70% от процеса на пречупване и фокусиране на светлината.


Бялата част на окото се нарича склера и покрива по-голямата част от очната ябълка. Склерата е "направена" от много здрав "материал". Тя е "външното покритие" на окото ви.
Ако я погледнете отблизо, ще забележите тънки розови нишки. Това са кръвоносни съдове, които транспортират хранителни вещества до склерата.При неправилно носене на контактни лещи с ниска кислородна преносимост, тези кръвоносни съдове могат да бъдат ясно изразени и да започнат да прорастват към роговицата.


Роговицата е уникална с това, че е прозрачна. Трябва да е така, защото тя е "прозорецът", през който светлината прониква в окото. Една от причините, благодарение на които това е възможно, е че в тъканите, от които е изградена роговицата, няма кръвоносни съдове. 

Роговицата се снабдява с кислород директно от въздуха. Той се разтваря в сълзите, след което прониква в роговицата и я поддържа здрава. Този процес има и обратна посока - здравата дишаща роговица отделя въглероден диоксид, който трябва да бъде освободен във въздуха по обратния път. 

Поставянето на контактна леща в окото може да забави или дори да спре този процес. Без достатъчно кислород, роговицата е в опасност - възможно е да се деформира, да изгуби чувствителността си и върху нея да се появят белези. Едно от най-неприятните последствия от липсата на достатъчно кислород е възможното прорастване на кръвоносни съдове от склерата в роговицата. Така "прозорецът" към света губи своята прозрачност. Този процес се нарича васкуларизация и е необратим.

Ето защо, винаги се консултирайте с очен специалист при избор на контактни лещи.

Ако се питате кои са контактните лещи с най-висока преносимост (DK/t) в света, ето ги:







The Association of Contact lens Manufacturers

вторник, 13 декември 2016 г.

МИОПИЯ (КЪСОГЛЕДСТВО)






Късогледството (Миопия) е най-често срещаното състояние, което изисква корекция на зрението. В последните години делът на хората, които се нуждаят от такава корекция продължава да расте.

Скорошно изследване на National Eye Institute (NEI) показва, че делът на хората с късогледство в Съединените Щати расте от 25% от населението (15-54 год) през 1971-1972 год до 41.6% през 1999-2004 година.

Въпреки, че точната причина за този главоломен ръст все още не е съвсем ясна, много очни специалисти смятат, че роля играят умората на очите при дълга работа на компютър и други непривични в миналото задачи, които изискват дълго взиране на близко разстояние. В някои случаи това е комбинирано и с генетична предразположеност към миопия (късогледство).

Признаци, че имате късогледство

Ако имате късогледство, Вие обикновено се затруднявате да виждате ясно пътните знаци и други отдалечени обекти, но виждате добре на близо - например при четене или работа с компютър. 

Други знаци и симптоми за късогледство (миопия) са изкривяване на погледа, усещане за напрежение в очите и главоболие. Чувството за умора при шофиране или спортуване също може да е признак за некоригирано късогледство.

Ако усещате тези симптоми, дори когато носите очилата или контактните си лещи, насрочете си час за подробен очен преглед, за да се установи дали нямате нужда от по-силна корекция!


Какви са причините за късогледство?

Късогледството се появява, когато очната ябълка е прекалено дълга в сравнение с фокусиращата сила на роговицата и естествената Ви леща. Така светлинните лъчи се фокусират в определена точка пред ретината, вместо върху самата ретина.(Фигура 1)

Фигура 1
Нормално око и око с късогледство.


Късогледството също може да бъде предизвикано от това, че роговицата и/или естествената леща са прекалено извити за дължината на окото. Понякога късогледството е в резултат от комбинация от всички тези фактори.


Късогледството обикновено започва в периода на детството и вероятността да се развие е по-висока ако родителите също са късогледи.

В повечето случаи късогледството се стабилизира в юношеските години, но понякога продължава да прогресира с възрастта.


Корекция

Късогледството се коригира с очила, контактни лещи или рефрактивна хирургия. В замисимост от степента на късогледство, може да се наложи да носите очилата или контактните си лещи през цялото време или само когато се нуждаете от ясно зрение на далеч като при шофиране, кино и т.н.

Ако сте късоглед/а, пред първата цифра в рецептата Ви за очила или контактни лещи ще стои знак минус. Колкото по-висока е цифрата, толкова по-висока е степента на късогледство.



Тук можете да получите насоки как да разпознаете признаците на късогледство при деца в ученическа възраст: shorturl.at/klxDG


Ето защо контактните лещи имат много предимства пред очилата по време на спорт: shorturl.at/BFJ13

Запознайте се с няколко мита относно контактните лещи и спрете да вярвате в тях:



На този линк, можете да прочетете статията в оригинал: http://www.allaboutvision.com/conditions/myopia.htm